Pakabinamos spynos – tai nešiojamos spynos su ašele, tvirtinamos prie grandinių, laikiklių ar nejudančių objektų, siekiant apsisaugoti nuo vagystės, vandalizmo ar neteisėto pasinaudojimo daiktais. Maždaug 25-220 mūsų eros metais pirmosios pakabinamos spynos pradėtos naudoti Kinijoje. Dažniausiai jos gamintos iš bronzos, nors būdavo ir žalvarinės, sidabrinės ar kitų medžiagų.

Pakabinamą spyną sudaro, korpusas, ašelė ir užraktas. Pastarasis būna trijų pagrindinių tipų:

  1. Integruotas užraktas tiesiogiai sujungia spynos ašelę su sprausteliais. Tai seniausias ir paprasčiausias pakabinamos spynos užrakto mechanizmas.
  2. Modulinis užraktas ašelę ir spraustelius sujungia netiesiogiai: čia sprausteliai įmontuoti cilindre, kuris, įkišus tinkamą raktą, sukasi ir leidžia mechanizmui, dar vadinamam „šuniuku“, atsikabinti nuo išpjovų ašelėje. Spynas su moduliniu užraktu dažnai galima išardyti ir pakeisti spraustelius ar kitas dalis. Be to, šie užraktai paprastai būna automatiniai, arba savaime užsirakinantys (t.y., spyna užrakinama be rakto).
  3. Kombinacinis užraktas leidžia apskritai apsieiti be raktų: spyna atrakinama, kai jos ratukai išrikiuojami tinkama seka. 1931 išrastos pakabinamos spynos, kurias galima atrakinti ir raktu, ir surinkus kombinaciją.

Štai keletas patarimų, kurie pravers renkantis pakabinamą spyną:

  • Modulinis užrakto mechanizmas gali būti sudarytas iš strypelių, plokštelių arba diskų. Būtent diskinis užraktas yra rekomenduotinas, nes yra daug tvirtesnis nei strypeliai dėl purvo, šalčio ar rūgšties poveikio gali sulūžti ar užstrigti.
  • Kai kurios pakabinamos spynos turi apsaugą nuo vandens ir purvo patekimo į užraktą.
  • Tvirčiausi korpusai – pagaminti iš grūdinto plieno. Jie gerai apsaugo spyną nuo pjovimo.
  • Ieškokite spynos su ISO 9001 ir ISO 14001 sertifikatus. Tai yra garantas, kad gaminys bus kokybiškas.
  • Spynų cilindrai turi 5, o korpusai – net 7 saugumo lygius.
  • Kai kurių modelių pakabinamas spynas galima prijungti prie Karališko rakto sistemos, kurioje vienu raktu galima atrakinti daug skirtingų spynų namuose.
  • Pakabinamos spynos populiarios prirakinant dviračius viešose vietose. Visiškai saugios spynos neverta ieškoti: skiriasi tik laikas, per kurį ji bus įveikta. Saugiausiomis laikomos spynos su bent 12 mm. storio grandine: jos vagis užlaikys ilgiausiai.