Video reportažas apie protingo namo sprendimus. Išmanus namas. Plačiau DelfiTV 20210530

1. Kas yra išmanus namas?
Pirmiausia – tai patogus gyvenimas. Tai reiškia, kad dauguma procesų yra automatizuoti ir vieni įrenginiai bendrauja su kitais pagal iš anksto paruoštas taisykles ar vartotojo gyvenimo būdą. Pavyzdžiui, namo vėdinimas veikia tada, kada reikia arba pasikeitus aplinkybėms –> “Kai numatomas didesnis žmonių kiekis patalpoje”. Taip pat, vėdinimas veikia tik tada, kada reikia, pasikeitus oro kokybei arba drėgnumo santykiui. Toliau seka apšvietimas pagal laiką ar saulėtėkį-saulėlydį. Atostogų režimas – kai šildymas ir vėdinimas bei apšvietimas – veikia minimaliu režimu. Patogumas, kai nereikia nešiotis durų raktų, rūpintis ar užrakinau duris. Galima įleisti svečius ar namų tvarkytoją nuotoliniu būdu. Išvažiavus, įsijungia signalizacija ir išsijungia el.prietaisai, pvz lygintuvas, apšvietimas ir pan.

2. Kokie pagrindiniai skirtumai išmanus namas, butas ar ofisas?
Namas ar butas, tai principas tas pats, tik bute gal mažiau yra ką valdyti. Ofisui, jau priklausomai nuo dydžio, skiriasi aptarnaujamų įrenginių kiekis. Ofise gal aktualios labiau praėjimo sistemos, išmaniosios durų rankenos, vėdinimo ir vėsinimo sistemos, vaizdo stebėjimo sprendimai ir pan.

3. Išmanus namas skamba prabangiai ar taip iš tiesų yra?
Išmanus namas prieš 5 metus skambėjo prabangiai, šiuo metu, taip greitai tobulėjant technologijoms, jau daugumą įrenginių galima valdyti ir automatizuoti labai nebrangiai, o ir svarbiausia – galima įrengti ir susikonfigūruoti patiems. Laikui bėgant, tai taps kaip standartas. Pateikiu keletą pvz: Jau dabar užsakant duris, jau daug jas nenori standartinės durų akutės ar durų rankenos – jau klientams įdomūs smart sprendimai, durų akutės-kameros valdomos telefonu su pasikalbėjimo galimybe. Išmaniosios durų rankenos valdomos piršto antspaudu ar PIN kodu.

4. Ekologija ir išmanus namas ar galima teigti kad tai susiję?
Galima susieti ir taip, nes tai susiję su šildymo ir vėdinimo, apšvietimo, el.prietaisų naudojimu – tik tada, kada reikia.

5. Valdymas išmanaus namo ar tai sudėtinga?
Valdymas labiausiai klientams ir patinka, nes yra sukurta daug draugiškų vartotojui programėlių ir sistemų, kur viską galima, keletos mygtukų paspaudimu, valdyti. Taisykles, kurias galima susikurti pagal kiekvieno vartotojo poreikius irgi nėra sudėtinga ir nereikalauja labai daug žinių. Esami gamintojai stengiasi pateikti vartotojui net iš anksto numatytas taisykles, kur tai ženkliai palengvina jų panaudojimą.

6. Įrengimas ar sudėtinga?
Kaip ir valdymas, įrengimas irgi nereikalauja spec. žinių – yra viską gan nesudėtinga susikonfigūruoti. Kadangi mes UAB Vairema orientuojamės į vartotojų lygmeniui skirtus sprendimus, tai juos įsirengti tikrai nėra sudėtinga.

7. Jei jau įrengtame būste sugalvojau įsirengti išmanųjį namą ar tai įmanoma? Kaip?
Taip, žinoma – kažkiek apribojimų gali būti, bet pagrindinius dalykus galima pasidaryti papildomų modulių pagalba, juos apjungiant į bendrą sistemą ir sukurti norimas taisykles. Pavyzdžiui, keičiasi standartiniai elektros jungtukai į išmanius, elektros rozetės valdomos su papildomais moduliais, kurie jungiasi į esamą rozetę ir t.t.

8. Trikdžiai, gedimai kokie yra galimi ir kaip taisomi?
Visko pasitaiko, kaip ir visose srityse. Dauguma gedimų galima išspręsti nuotoliniu būdu, retai tenka tiesiog pakeisti vieną-kitą modulį nauju ir tiek. Pagrindinis privalumas protingo namo yra tai, kad visi įrenginiai gali būti valdomi standartiniu rankiniu būdu, ne tik automatizuotai. Pvz jei išmani durų rankena nepasiekiame programėlėje, ja galima valdyti PIN kodais, kortelėmis ar standartiniais raktais.

9. Papasakokite kokios galimos išmaniosios funkcijos namų šeiminkei kas palengvintų namų ūkį? Taip pat ir kas vyrams būtų labai aktualu.
Namų šeimininkei, tai turbūt būtų dulkių siurbliai-robotai, vejos robotai. Tada užuolaidų ir roletų valdikliai, kad nereikėtų kiekvieną rytą ir vakarą atidaryti/uždaryti rankomis, o veiktų automatiškai. Automatizuotos vejos laistymo sistemos. Skalbimo, džiovykles ar indaplovės valdymas nuotoliniu būdu arba pagal laiką.

10. Kokios šių metų išmaniosios naujienos?
Kiekvienais metais, vis daugiau gamintojų integruoja ir pritaiko savo įrenginius, kurie mokėtų jau bendrauti su protingo namo sprendimais. T.y. integruojami ZWave, WiFi, Zigbee, Bluetooth moduliai bei programėlės, kad jų prietaisai būtų nesudėtingai integruojami į protingo namo sistemas.

Plačiau: Protingas namas